Wyprawy / Laos

TERMIN: Luty 2020

GRUPA: 10 osób

DZIEŃ 1 Warszawa

Wylot z Warszawy do Tajlandii.

DZIEŃ 2 Bangkok

Przylot do Bangkoku, zakwaterowanie i spacer po największym mieście Tajlandii.

DZIEŃ 3 Bangkok

Zwiedzamy Miasto Aniołów, w którym jest ok. 400 bogato zdobionych świątyń buddyjskich i hinduistycznych. Zwiedzamy Pałac Królewski – najważniejsze miejsce dla Tajów – mnogość różnorodnych budowli, precyzja zdobień, intensywne kolory i przepych robią duże wrażenie, zwłaszcza Świątynia Szmaragdowego Buddy. Kierujemy się do największej i zarazem najstarszej świątyni Bangkoku – Wat Po, gdzie spoczywający Buddy mierzy 45 m długości i 15 m wysokości. Wieczorem wsiadamy do nocnego autobusu lub pociągu do Vientiane. Wieczorem przejazd nocnym pociągiem z Bangkoku na wschodnią granicę Tajlandii.

DZIEŃ 4 Champasak

Zakwaterowanie w hotelu w Champasak. Jedziemy nad wodospady w rejon miasta Paksong, oraz na plantację kawy. Popołudniu zwiedzamy Wat Phu – najbardziej spektakularną khmerską świątynię w Laosie wpisaną na Listę UNESCO. Nocleg w Champasak.

DZIEŃ 5 Champasak

Jedziemy w rejon 4 tys. wysp na Mekongu, gdzie przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć zagrożony gatunek delfinów Irawadi. W rzece Mekong została ich już niecała setka, a najlepszym miejscem żeby je oglądać to pogranicze laotańsko-kambodżańskie. Nocnym autobusem jedziemy z Pekse w rejon Kong Lor.

DZIEŃ 6 Jaskinia Kong Lor

Całodniowa wycieczka do jaskini Kong Lor – która jest najdłuższą jaskinią w Laosie, ma ponad 7 km długości, a w najwyższym miejscu 100 m wysokości. Jeśli woda nie będzie zbyt wysoka wynajętą łodzią wpłyniemy do jaskini. Nocleg w Ban Kong Lor.

DZIEŃ 7 Ban Kong Lor

Czas wolny nad rzeką Hinboun. Można popływać kajakiem, bądź wybrać się do jaskini Nam None, która nie została jeszcze do końca spenetrowana. Szacuje się, że może mieć nawet ok 15-30 km długości.

DZIEŃ 8 Park Buddy

Przejazd Kong Lor – Wientian. Zatrzymujemy się w Parku Buddy znajdującego się kilkanaście kilometrów od Wientian. To duży ogród z prawie setką posągów Buddy (oraz bóstw hinduistycznych). Niektóre z nich są imponująco olbrzymie. Nocleg w Wientian.

DZIEŃ 9 Wientian

Wientian jest urokliwą stolicą Laosu. Jest tu sporo kolonialnej zabudowy, przyjemna nadrzeczna promenada, kilka bardzo ładnych świątyń. Odwiedzamy świątynie Wat Phra Keo Ho, That Luang, oraz Vat Sisaket. Popołudniu jedziemy z Wientian do Vang Vieng. Nocleg w Vang Vieng.

DZIEŃ 10 Vang Vieng

Jedziemy za miasto zwiedzać Jaskinie Wody, do której wpływa się na wielkich dętkach. Obok znajduje się Jaskinia Słonia, w której po słoniu został już tylko symboliczny odcisk stopy i kawałek skały przypominający to dostojne zwierzę. Popołudniu jedziemy nad Błękitną Lagunę, gdzie wysoko w skale znajduje się wejście do Jaskini Złotego Kraba. Nocleg Vang Vieng.

DZIEŃ 11 Vang Vieng

Do południa czas wolny w Vang Vieng, potem jedziemy do Phonsavan. Nocleg w Phonsavan.

DZIEŃ 12 Phonsavan

Zwiedzamy Równinę Dzbanów, czyli Plain of Jairs. To tysiące urn porozrzucanych na Płaskowyżu Xieng Khouang. Powstanie ich datuje się na okres pomiędzy VI wiekiem p.n.e. a IX wiekiem n.e. Przejazd Phonsavan – Luang Prabang. Nocleg w Luang Prabang.

DZIEŃ 13 Luang Prabang

Luang Prabang było dawną stolicą Laosu. Dziś jest prawdopodobnie najpiękniejszym miastem tego kraju, oraz jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Luang Prabang jest umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wcześnie rano zaglądamy na ulicę Sakkaline, gdzie mnisi rozpoczynają swój obrzęd: wychodzą na ulicę i „proszą” wyznawców buddyzmu o jedzenie. Po śniadaniu płyniemy łodzią po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Stoi tam ponad 4 tysiące figurek buddyjskich. Jeśli będziemy mieli czas jedziemy nad wodospady Kuang Si. Nocleg Luang Prabang.

DZIEŃ 14 Luang Prabang

Ostatni dzień w Laosie spędzamy w Luang Prabang – miasteczku, którego urodę doceniono i w 1995 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce gdzie spotykamy najwięcej mnichów, ponieważ jest tu bardzo dużo pagód i stup buddyjskich. Zwiedzamy pagody i stupy buddyjskie m.in. Wat Xieng Thoung – najważniejszą w mieście. Nocleg w Luang Prabang.

DZIEŃ 15 Bangkok

Przelot Laos – Bangkok. Wieczorem spacer po kultowej już wśród turystów ulicy Khao San.

DZIEŃ 16 Warszawa

Przelot Bangkok – Warszawa

KOSZT CAŁOŚCIOWY: około 6790 ZŁ

(w zależności od kursu dolara, rodzaju noclegów, oraz cen biletów lotniczych) + wyżywienie

GRUPA: 7-10 osób

CENA 1070 USD ZAWIERA:

hotele,
transport autobusem, pociągiem, minivanem,
bilety wstępu,

CENA NIE ZAWIERA

bilety lotnicze Warszawa – Bangkok – Warszawa (ok.2000-2400 zł)
bilety lotnicze w Azji (300-400 zł)
wyżywienie (ok. 10-15 USD dziennie)
wiza
ubezpieczenie (ok. 75 zł – suma ubezpieczenia kosztów leczenia
200 tys. zł)